Architektura - elhalemba.com.pl

Nowe życie grajewskich budynków dzięki muralom

Napisane 01.01.2020 przez ElHalemba

Tagi: mural, elewacje, czyszczenie elewacji

Zapewne jako mieszkańcy naszego miasta dostrzegacie setki koślawych napisów, które pojawiają się na kolejnych budynkach w naszym mieście. Zwykle tego typu „ozdoby” szpecą ściany, zamiast je upiększać. Zupełnie inaczej jest w przypadku murali, które są tworzone przez prawdziwych artystów. Pierwszy malunek jest już gotowy, pora więc na drugi. Tym rzem pojawi się on na szczycie bloku TBS.

Jeden z murali możemy już podziwiać na elewacji Izby Historycznej w Grajewie, który to został namalowany w zeszłym roku. W bieżącym roku pomalowana zostanie natomiast cała ściana bloku przy ul. Konstytucji 3 Maja. Na boku budynku pojawi się dziewczynka w regionalnym stroju oraz logotyp Zespołu Pieśni i Tańca Grajewianie, który w 2018 r. będzie świętował jubileusz 30-lecia istnienia. Byłem na miejscu i mogę sobie tylko wyobrazić jak pięknie będzie wyglądał ten fragment elewacji. W chwili obecnej jest nakreślony szkic, później pójdzie na to farba. Nad projektem malowidła czuwa artysta Piotr Topczyłko, a koszt powstania muralu wyniesie blisko 9 tys. zł.

Jak dla mnie to doskonała forma upiększania miast w całej Polsce. Murale pojawiają się przecież coraz częściej na nadgryzionych zębem czasu budynkach, które normalnie musiałyby zostać wyremontowane, a na to nie zawsze wystarcza środków w miejskich budżetach. Takie kolorowe malunki zmieniają szarobure ulice i pozwalają chociaż na chwilę zatrzymać się mieszkańcom, aby mogli zobaczyć prawdziwą sztukę. A taką są niewątpliwie murale tworzone przez artystów w naszym mieście.